Kupno mieszkania dla seniora – 4 przydatne wskazówki
Szukaj mieszkania
Lokalizacja
Lokalizacje
Pokoje
Pokoje
Powierzchnia
Powierzchnia m2
-
20-40
40-60
60-80
80-150
Dodatkowe zalety
Dodatkowe zalety

Kupno mieszkania dla seniora – 4 przydatne wskazówki

Kupno mieszkania dla seniora – 4 przydatne wskazówki

To proces, który może być naprawdę sporym wyzwaniem. Podobnie jak już samo urządzenie wnętrz. Przez kupno mieszkania dla seniora można jednak przejść „suchą stopą. Przydadzą się w tym poniższe porady.

 

1. Kupno mieszkania dla seniora – przede wszystkim lokalizacja

 

To bardzo istotny aspekt na co najmniej kilku poziomach. Już na początku może się pojawić problem z przekonaniem rodziców, lub dziadków do zmiany miejsca zamieszkania. Z lokalizacji w której funkcjonowali nierzadko kilkadziesiąt lat. W takiej sytuacji trzeba pokazać pewne zalety nowego miejsca. Ale najpierw sami musimy je poznać.

 

Zanim więc zdecydujemy się na zakup konkretnego mieszkania dla seniora, sprawdźmy dokładnie lokalizację. Zwykle to przedmieścia wydają się być lepszym rozwiązaniem dla osoby starszej. To najczęściej miejsca spokojne z dużą dostępnością do terenów zielonych. To spore zalety dla seniora. Problemem może być dostęp do pewnych instytucji i miejsc publicznych. Dużo w tej w kwestii zależy oczywiście od stanu zdrowia.

 

Drugie rozwiązanie to centrum miasta. Ono również posiada plusy i minusy z perspektywy seniora. Są też oczywiście lokalizacje łączące zalety tych dwóch rozwiązań. W Rzeszowie takim miejscem jest osiedle Tarasy nad Zalewem (przy ulicy Kwiatkowskiego). Znajduje się na nim między innymi to prawie 40-metrowe mieszkanie na pierwszym piętrze.

 

2. Rynek pierwotny jest idealny dla seniora

 

Faktem jest, że nasi rodzice czy dziadkowie są bardzo przyzwyczajeni do swoich starych mieszkań, nierzadko z kilkudziesięcioletnim stażem. I może być problemem przekonanie ich do zmiany miejsca, ale trzeba spróbować, odwołując się chociażby do kwestii zdrowotnych. Starsze budownictwo nie zawsze „patrzy” na to ostatnie. Brak wind, czy infrastruktura w mieszkaniu, której daleko do nowoczesności, to tylko kilka kwestii.

 

Od kilkunastu lat deweloperzy budując osiedla, zwracają szczególną uwagę na pewne udogodnienia dla przyszłych mieszkańców. Powstają też oczywiście bloki dedykowane dla osób starszych. W samych mieszkaniach często znajdują się dodatkowo udogodnienia. Oczywiście aranżacją będziemy musieli się zająć. Chociażby z tego powodu, że wygląd i funkcjonalność trzeba dostosować do indywidualnych potrzeb rodziców lub dziadków. Przydadzą się Wam wskazówki z tekstu „Urządzamy bezpieczne mieszkanie dla seniora”.

 

3. Kupno mieszkanie dla osoby starszej – najważniejsze aspekty lokalizacji

 

O tej ostatniej wspomnieliśmy w pierwszym wskazówce, ale teraz zajmiemy się nią nieco bliżej. Jak powinna wyglądać lokalizacja mieszkania, które będzie idealna dla osoby starszej? Po pierwsze tak, aby codzienne życie w takim miejscu nie nastręczało problemów. W najbliższej okolicy powinien być sklep spożywczy, targowisko itp. Codzienne zakupy nie mogą stać się zmorą dla seniora.

 

Kolejny istotny aspekt lokalizacji to obecność transportu publicznego w okolicy. Co oczywiste – bliskość przystanków, ale nie o to tylko chodzi. Decydując się na kupno mieszkanie dla seniora, powinniśmy bardzo dokładnie przestudiować, czy z danego miejsca łatwo będzie się dostać np. centrum, lub właśnie wyjechać z miasta. Jak często jeżdżą autobusy/tramwaje? Czy jest dużo w lokalizacji jaką rozważamy? To bardzo ważne pytanie, musimy sobie je zadać i poznać odpowiedzi na nie.

 

Kolejną istotną sprawą jet opieka zdrowotna. Obecność apteki w bliskiej odległości od miejsca zamieszkania seniora to – niestety – konieczność. Kolejna sprawa to przychodnia, lub szpital. Ich obecność będzie sporą zaletą z punktu widzenia lokalizacji mieszkania seniora.

 

Wspomnieliśmy już o terenach zielonych, które są idealnym miejscem do odpoczynku, ale sprawdzając okolicę osiedla na jakie chcemy się zdecydować, trzeba pomyśleć o jeszcze jednym aspekcie. Dzisiejsi seniorzy to dużo bardziej „ruchliwy”, niż wcześniejsze pokolenie. Osoby takie potrzebują miejsc, gdzie mogą spotkać się z przyjaciółmi, lub ludźmi w swoim wieku. A my jako ich dzieci (wnukowie) nie powinniśmy narażać ich na wykluczenie. Dlatego właśnie sprawdzając lokalizację mieszkania, przyjrzyjmy się na przykład ofercie kulturalnej. Kino, teatr, dom kultury itp.

 

4. Najważniejsze cechy mieszkania dla osoby starszej

 

Wspomnieliśmy o tym, że rynek pierwotny, a więc nowoczesne budownictwo, jest lepszym rozwiązaniem. Bloki dostosowane do wymogów i potrzeb seniorów to jedno, ale i same mieszkania mają swoje zalety w tym wypadku. Jakość materiałów z jakich są one wykonane. Ich trwałość. Wszystko to ma przecież znaczenie.

 

Już nawet 20-letni lokal z rynku wtórnego może być problemem, chociażby ze względu na stan instalacji gazowej, elektrycznej i wodnej. Oczywiście w samym mieszkaniu możemy je wyremontować. Jest to jakieś rozwiązanie. W nowym miejscu takich problemów nie będzie. Powstają również – na przykład w Warszawie – apartamenty „dedykowane” dla osób starszych. Posiadających ułatwienia, takie jak automatyczne oświetlenia, dostosowane łazienki. Natomiast w kwestii aranżacji bardzo dużo możemy zrobić sami. O czym przekona Was przywołany wcześniej tekst. Jeszcze raz zachęcamy do zajrzenia do niego.

Artykuły

Tani remont łazienki – jak go przeprowadzić?
poniedziałek, 30 marca 2020

Tani remont łazienki – jak go przeprowadzić?

Na co zwrócić szczególną uwagę, jeśli chcemy odświeżyć niewielkim kosztem łazienkę? Podpowiadamy.
Jak urządzić sypialnię? Praktyczne wskazówki
czwartek, 26 marca 2020

Jak urządzić sypialnię? Praktyczne wskazówki

Szukasz sposobu na stworzenie funkcjonalnej i przytulnej przestrzeni do relaksu? Zebraliśmy w jednym miejscu dużo praktycznych porad.
5 błędów popełnianych przy urządzaniu mieszkania
poniedziałek, 23 marca 2020

5 błędów popełnianych przy urządzaniu mieszkania

Urządzasz swoje własne "eM"? Koniecznie poznaj najczęściej popełnianych błędów

Pozostałe lokalizacje

Znajdziemy Ci wymarzone mieszkanie. Skontaktuj się z nami!

Kupno mieszkania dla seniora – 4 przydatne wskazówki
Ocena 4.90/5 na podstawie 232 Opinii.