Jak wybrać idealną pralkę dla siebie? Na co zwrócić uwagę?
Szukaj mieszkania
Lokalizacja
Lokalizacje
Pokoje
Pokoje
Powierzchnia
Powierzchnia m2
-
20-40
40-60
60-80
80-150
Dodatkowe zalety
Dodatkowe zalety

Jak wybrać idealną pralkę dla siebie? Na co zwrócić uwagę?

Jak wybrać idealną pralkę dla siebie? Na co zwrócić uwagę?

To bez wątpienia jedno z najważniejszych urządzeń w mieszkaniu. Zakup pralki warto poprzedzić głębokim researchem. Przy wyborze tego sprzętu przyda się chociażby znajomość parametrów jakimi jest on opisany.

 

Wybór pralki – kupno najtańszej to błąd

 

Oczywiście nie namawiamy Was do wydawania ogromnych sum pieniędzy, czy decydowania się na najdroższy dostępny w sklepie model. Natomiast kupno bardzo taniej pralki to najczęściej godzenie się na pewno niedogodności. To w najlepszym przypadku. Tania w zakupie pralka, oznacza drogą jej eksploatację. W dłuższej perspektywie wydamy po prostu więcej na jej użytkowanie czy naprawy. Takie tanie urządzanie zwykle nie jest energooszczędna. A na tym powinno nam bardzo zależeć przy zakupie tego sprzętu.

 

Podstawowe parametry opisujące pralkę

 

Na polskim rynku możemy przebierać w modelach tego urządzania. Oferta obejmuje pralki nawet kilkunastu firm. Można więc się niej pogubić. Zanim jednak spojrzymy na nazwę firmy, sprawdźmy parametry jakimi są opisane poszczególne pralki.

 

Zaczniemy jednak od wyboru między modelem otwieranym od góry, a z przodu. To pierwsze rozwiązanie przede wszystkim jest wykorzystywane w sytuacji, gdy w łazience nie dysponujemy zbyt dużą powierzchnią w łazience. I jeszcze jedna kwestia. Rozróżnia się dwa rodzaje pralek. Wolnostojące i do zabudowy. Ten pierwszy rodzaj jest zdecydowanie bardziej popularny.

 

Pierwszym parametrów na który należy zwrócić uwagę jest oszczędność prądu. Jest ona podawana jako klasa pralki w przedziale od A do D. Dodatkowo oznaczone są one kolorami. Klasa D to najmniej oszczędna pralka. Z kolei „A” jest dodatkowo oznacza plusami. Na rynku, jeśli chodzi o nowe modele, to ciężko będzie znaleźć coś z niższą klasą niż „A”. Przy okazji warto też, wybierając pralkę dla siebie zwrócić uwagę na jej średnie zużycie prądu. Informacje na temat poszczególnych parametrów znajdują się na tabliczce przymocowanej do danego urządzenia.

 

Kolejny bardzo ważny parametr to średnie zużycie wody. Dzięki takiej informacji będziemy w stanie obliczyć koszty użytkowania pralki, a także - w przybliżeniu - rachunki, jakie przyjdzie nam zapłacić. To szczególnie ważne, jeśli mamy liczną rodzinę i często będziemy korzystać z pralki.

 

Następny parametr jakim się zajmiemy jest poziom hałasu. Nabiera on szczególnego znaczenia w przypadku, gdy pralka jest umieszczona poza łazienką (np. w kuchni). Taka sytuacja może mieć miejsce, jeśli mieszkamy w niewielkiej kawalarce. Parametr ten jest związany z opisywana wyżej klasą energetyczną. Im wyższe, tym poziom hałasu niższy.

 

Efektywność to parametr, którym również powinniśmy się zainteresować. I to niezależnie od tego, czy mieszkam sami, czy pralka będzie miała dużo więcej „do roboty”. Efektywność pracy podobnie jak energooszczędność jest opisana klasami. W tym wypadku od A do G. Co ważne – to efektywność i pracy i odwirowania. Wybór modelu z klasą A to najlepsze rozwiązanie. Ubrania będą „pozbawione” brudu, a do tego bardzo dobrze odwirowane.

 

Mając na uwadze ilość osób, które będą korzystały z pralki, trzeba przyjrzeć się pojemności (określana też mianem ładowności) danego modelu. Jest ona wyrażana w kilogramach. Jeśli mieszkamy sami wystarczy model o ładowności 3 do 4 kg. Pralka dla dwóch osób to pojemność do 6 kilogramów. Przy trzyosobowej rodzinie model powinien mieć ładowność około 10 kg.

 

Dodatkowe funkcje w pralce

 

Producenci od lat prześcigają się w przyciąganiu do siebie klientów. Robią to między innymi właśnie przez tworzenie modeli z dodatkowymi funkcjami. Oczywiście ważne, aby pralka była dostosowana do naszych potrzeb. Mamy tutaj na myśli między innymi ilość programów jakimi dany model dysponuje. Do prania bawełny, materiałów syntetycznych, wełny itd. To podstawa, ale droższe pralki posiadają zwykle mnóstwo dodatkowych ustawień. Można powiedzieć „dedykowanych” do poszczególnych części garderoby. Dzięki tej ilości ustawień będziemy mogli dostosować pranie do swoich wymagań, ale też informacji umieszczonych na metkach ubrań.

 

Warto jednak przy wyborze pralki mieć na uwadze jedną, bardzo ważną sprawę. Nie ma większego sensu kupowania modelu z dziesiątkami ustawień, programów z których nie będziemy korzystać. Po prostu nie będą nam potrzebne.

 

Jeśli dysponujemy niewielką powierzchnią mieszkania (a nie tylko łazienki) możemy zdecydować na wybór pralki będącej jednocześnie suszarką. Dzięki temu nie dość, że będziemy mieli czyste ubrania, to ominie nas wątpliwa przyjemność rozwieszania ich do wysuszenia w bardzo „dziwnych” zakamarkach mieszkania:).

 

Nowoczesne pralki – tak jak wspomnieliśmy – mają bardzo często dodatkowe funkcje. Niektóre z nich są naprawdę przydatne. Od funkcji bezpośrednio wpływających na jakość prania po takie, które dbają o energoszczędność urządzenia. To może być na przykład program szybkiego odświeżania ubrań. To nie tylko oszczędność energii, ale przede wszystkim czasu. Takie rozwiązanie docenią zabiegane osoby.

 

Nowoczesne pralki pozwalają też między innymi zaplanować czas rozpoczęcia procesu prania. Potrafią również redukować nadmiar piany. To również automatyczny dobór wody. To funkcja, która pozwoli oszczędzić na rachunkach za wodę. Standardem z kolei jest ustawienie szybkości wirowania, a także temperatury.

 

 

Artykuły

Remont i aranżacja balkonu – 5 praktycznych wskazówek
niedziela, 31 maja 2020

Remont i aranżacja balkonu – 5 praktycznych wskazówek

W jaki sposób zaaranżować to miejsce w naszym mieszkaniu? Skorzystaj z naszych wskazówek.
Jak kupić używane mieszkanie. Przydatne rady
czwartek, 28 maja 2020

Jak kupić używane mieszkanie. Przydatne rady

Nasz poradnik może być wybrać nieruchomość z rynku wtórnego.
Jak kupić nowe mieszkanie? Przydatne wskazówki
poniedziałek, 25 maja 2020

Jak kupić nowe mieszkanie? Przydatne wskazówki

Na co zwrócić szczególną uwagę przy zakupie mieszkania? Dowiecie się z naszego tekstu

Pozostałe lokalizacje

Znajdziemy Ci wymarzone mieszkanie. Skontaktuj się z nami!

Jak wybrać idealną pralkę dla siebie? Na co zwrócić uwagę?
Ocena 4.90/5 na podstawie 278 Opinii.