Szukaj mieszkania
Lokalizacja
Lokalizacje
Pokoje
Pokoje
Powierzchnia
Powierzchnia m2
-
20-40
40-60
60-80
80-150
Dodatkowe zalety
Dodatkowe zalety

Jak urządzić mieszkanie dla alergika? Praktyczne porady

Jak urządzić mieszkanie dla alergika? Praktyczne porady

Przydadzą się one by ograniczyć w miarę możliwości elementy utrudniające codzienne życie alergika. Urządzanie mieszkania dla niego będzie od nas wymagało wiele pracy.

Zaczynamy od remontu

Już na tym etapie warto zadbać o osobę zmagającą się z alergią. Taki remont najlepiej będzie przeprowadzić w okresie letnim. Istotnym elementem zmiany wystroju będzie malowanie. Rozpoczynając urządzanie mieszkania dla alergika właśnie od tego procesu, warto uzbroić się w wiedzę. Tak by nie popełnić błędów, które w znaczący sposób utrudnią mu codzienne funkcjonowanie.


Po pierwsze warto poznać podstawowe parametry opisujące farby. Dzięki nim zdobędziemy niezbędną do tego procesu wiedzę. Urządzając mieszkanie dla alergika powinniśmy unikać farb rozpuszczalnikowych. Niewskazane są również mineralne. Bez większego problemu znajdziemy obecnie w sklepach hipoalergiczne emulsje wodorozcieńczalne.

Zanim zabierzemy się do samego malowania, należy odpowiednio przygotować ściany. Po pierwsze trzeba je wyrównać. Pomalowane ściany muszą być jak najbardziej gładkie, by utrudnić osiadanie na nich kurzu. Jeśli dane pomieszczenie jest narażone na wilgoć, musimy je odpowiednio zabezpieczyć. W miarę możliwości pozbyć się tego problemu.

Urządzanie mieszkania dla alergika – ostrożnie z tapetami

To jest jedna z możliwości wykończenia ścian, ale nie każdy rodzaj się sprawdzi. Niektóre z tapet mogą mieć bardzo negatywny wpływ na codzienne życie osoby zmagającej się z alergią. Dlatego koniecznie, zanim wybierzemy się do sklepu – podobnie jak w przypadku malowania - uzbrajamy się w wiedzę. Po pierwsze jakie w ogóle mamy rodzaj tapet.

Dla osób z alergią lepszym wyborem będą te wykonane z papieru. Lepiej natomiast unikać kładzenia tapet winylowych. Mogą one negatywnie wpływać na drogi oddechowe. Koniecznie powinny mieć one gładką powierzchnię. Tapety z wypukłymi wzorami to „zaproszenie” dla kurzu. Obecnie w ofertach sklepów znajdziemy bez trudu materiały, które sprawdzą się przy urządzaniu mieszkania dla alergika. Tapety są pokrywane specjalnymi substancjami o działaniu antyseptycznym.

Ostatnim rozwiązaniem, które poleca się w takiej sytuacji, są okładziny korkowe. Po pierwsze mają one właściwości antystatyczne. To oznacza, że „nie trzyma się” ich kurz. Materiał ten ma również inne zalety. Pozytywnie wpływa na samopoczucie. Obniża również poziom hałasu w pomieszczaniu.

Urządzamy mieszkanie dla alergika w sposób praktyczny

Po pierwsze i najważniejsze – musi być prosto. Najlepiej zdecydować się na minimalizm. W tym aspekcie dobrze sprawdzi się styl skandynawski. Niestety problemem będą naturalne materiały, które się w nim pojawiają. Te trzeba będzie ograniczyć. W mieszkaniu urządzanym dla alergika nie może znajdować się duża ilość dodatków, bibelotów itp. Postarajmy się również unikać w aranżacji otwartych półek. Wszelkie rzeczy, które mamy pokojach (książki, zabawki itd.), powinniśmy przetrzymywać w zamkniętych szafkach.

Kolejna sprawa na która musimy zwrócić uwagę to meble. Przy okazji remontu warto rozważyć wymianę, jeśli są one „wiekowe”. Tym bardziej, że stare meble często były pokrywane substancjami groźnymi dla zdrowia alergika. Tutaj za przykład posłużą te zrobione z płyt wiórowych pokrywanych formaldehydem.

Meble na które trzeba zwrócić szczególną uwagę to kanapy i fotele. Po pierwsze dlatego, że są one doskonałym miejscem dla roztoczy i kurzu. Meble (nie tylko te) powinny mieć prostą strukturę. Unikamy tych z rzeźbieniami. Najlepiej wybierać te wykonane z litego drewna. Wróćmy do kanapy i foteli. Unikajmy mebli wykończonych materiałami. Zamiast nich lepiej wybrać skórę. Jeśli nie mamy takiej możliwości, powinniśmy zainwestować w powłoki nakładane czy na fotele czy kanapę. Można je łatwo zdjąć i uprać.

Często pomijanym aspektem przy urządzaniu mieszkania dla alergika są klamki i uchwyty do mebli. Wykonane z różnych metali. A te również mogą być alergenami. Tutaj za przykład posłużą nikiel i chrom. Mogą one wywoływać alergię kontaktową. Warto więc rozważyć ich wymianę w mieszkaniu.

Odrębnym tematem, któremu należy poświęcić sporo czasu, jest wybór łóżka na którym będzie spała osoba z alergią. Mebel ten jest jednym z ulubionych miejsc w których gromadzą się roztocza, pyłki i kurz. Szczególną uwagę należy zwrócić na wybór materaca. Przede wszystkim na to co się w nim znajduje.

Wybór powinien paść na materac z takim wypełnieniem, które zapewni odpowiednią cyrkulację powietrza. Dzięki temu zmniejszamy ryzyko rozwoju pleśni, grzybów, a także bakterii. Jednym z proponowanych dla alergików materiałów jest pianka wysokoelastyczna. Posiada ona właściwości związane z wysoką przepuszczalnością powietrza. Chroni on również przed wilgocią. Materiałem jaki można wybrać jest lateks. Przy założeniu jednak, że osoba nie jest uczulona na niego.

W przypadku alergików często poleca się mleczko kauczkowe. Zrezygnować natomiast należy z materiałów naturalnych (wełna, trawa morska itp.). Niepolecane są również materace gąbkowe. Bardzo mocno chłoną one wilgoć i zatrzymują ją w środku. Przy zakupie materaca trzeba również pamiętać o wyborze pokrowca na niego. Musi się on łatwo zdejmować. Należy go prać. Co najmniej dwa razy do roku.

Artykuły

Aranżacja wnętrz – wskazówki dla początkujących
sobota, 20 lipca 2019

Aranżacja wnętrz – wskazówki dla początkujących

Kilkanaście praktycznych porad dla osób, które urządzają swoje pierwsze mieszkanie. Dzięki nim stworzycie piękne wnętrza.
Pytania, które muszą paść, jeśli szukasz mieszkania dla siebie
piątek, 19 lipca 2019

Pytania, które muszą paść, jeśli szukasz mieszkania dla siebie

Baza informacji, która pozwoli znaleźć mieszkanie idealne dla siebie. Wskazówki i porady.
Zakup mieszkania na rynku wtórnym – na co trzeba uważać?
niedziela, 14 lipca 2019

Zakup mieszkania na rynku wtórnym – na co trzeba uważać?

Praktyczne wskazówki, które uchronią przed problemami związanymi z zakupem mieszkania z rynku wtórnego. Na co trzeba uważać, a czego (...)

Pozostałe lokalizacje

Znajdziemy Ci wymarzone mieszkanie. Skontaktuj się z nami!

Jak urządzić mieszkanie dla alergika? Praktyczne porady
Ocena 4.74/5 na podstawie 74 Opinii.