demo
Udostępnij:
13 marca 2019

Jak przygotować mieszkanie na psa?

Cześć z zamieszczonych poniżej porad sprawdzi się też w przypadku innych zwierzaków w domu. Przygotowanie mieszkania przed pojawieniem się psa będzie od nas wymagało trochę pracy.

Czy potrzebuję zwierzaka?

Na takie pytanie warto sobie odpowiedzieć na samym początku. To nie powinna być decyzja podejmowana pod wpływem impulsu czy też wymuszona przez dzieci. Bo to one bardzo często są „siłą sprawczą” takiej sytuacji. Owszem zwierzęta mają sporo zalet. Mogą one uczyć dyscypliny i odpowiedzialności, ale być też jednocześnie dobrym przyjacielem człowieka. Pies może również stać się doskonałym kompanem do zabawy dla naszych dzieci. Oczywiście w tym ostatnim wypadku trzeba odpowiednio przemyśleć wybór rasy.

Przygotowanie mieszkania na psa

Zaczniemy od stworzenia przestrzeni wyłącznie dla niego. To miejsce w mieszkaniu w którym pies będzie mógł spać. Kojec czy legowisko warto mieć umieścić w taki sposób, aby zwierzak mógł swobodnie obserwować co się dzieje w najbliższym otoczeniu. To może być jakaś wnęka w którymś z pomieszczeń. Często takie legowisko umiejscawia się w okolicach kuchni. Warto aby to miejsce się „nie przegrzewało” - to zwłaszcza latem bardzo ważna sprawa. Zwierzęta w czasie tej pory roku, zwłaszcza w upały, same zresztą wybierają chłodne miejsca.

Oczywiście decydując się na psa w mieszkaniu musimy mieć też świadomość tego, że to pieczołowicie przygotowane przez nas miejsce (na które pewne wydamy sporo pieniędzy) może pozostać puste, bo zwierzak będzie chciał spać … na przykład na łóżku.

No właśnie, jeśli jesteśmy przy wydatkach, to pamiętajmy, żeby przede wszystkim kierować się rozsądkiem. Wiadomo, że pewien „asortyment” musimy kupić. Natomiast nie ma zbyt dużego sensu wydanie kroci na zabawki dla zwierzaka. Z dużą dozą prawdopodobieństwa będą one leżeć i się kurzyć:).

Pies w mieszkaniu – na to zwróćmy uwagę

Zanim zwierzak zawita w nasze progi, warto zwrócić szczególne na kilka kwestii. Po pierwsze podłoga. W zasadzie o tej ostatniej warto pomyśleć już w czasie podejmowania decyzji o przygarnięciu psa. W miarę możliwości trzeba ją będzie zabezpieczyć przed możliwymi uszkodzeniami. W najlepszej sytuacji jesteśmy, kiedy mamy w mieszkaniu podłogę gresową lub z drewna szczotkowanego. Oba rozwiązania są bardziej odporne na uszkodzenia, które taki zwierzak może poczynić. Dodatkowo ten drugi rodzaj podłogi posiada powierzchnię olejowoskowaną. To również zabezpiecza przed uszkodzeniami.

A jeśli już jesteśmy przy podłodze, to zanim pies pojawi się w naszym mieszkaniu, powinniśmy zabezpieczyć wszelkiego rodzaju kable, których zwykle jest sporo. Przede wszystkim w jak największym stopniu musimy ograniczyć ich ilość (tych widocznych). Oczywiście w miarę możliwości. Jedna z możliwości jest zakup rury w której umieścimy kable znajdujące się w jednym miejscu. Na przykład te przy kinie domowym.

Warto w tej kwestii „wykorzystać” krawędzie ścian. To właśnie przy nich można je zebrać i schować pod listwą. Są też dostępne specjalne preparaty, którymi odkryte kable można posmarować. Mają one odstraszać psa. Natomiast to czy zdadzą one egzamin w dużym stopniu jest sprawą indywidualną. Zwolennicy domowych sposobów na wszystko wskazują, że zamiast takich preparatów można wykorzystać… sok z cytryny.

Przygotowując mieszkanie na przyjęcie psa warto podejść do niego jak do… małego dziecka. Zabezpieczamy na przykład drzwi, które mogłyby szczeniakowi, ale i dorosłemu zwierzakowi zrobić krzywdę. Ale też z drugiej strony chronimy te pierwsze przed uszkodzeniami. Podobnie jak w przypadku dzieci powinniśmy zabezpieczyć wszelkie środki chemiczne. Schować je w miejscu do którego pies się po prostu nie dostanie.

Jeśli mieszkamy w piętrowym domu i zamierzamy zdecydować się na szczeniaka warto będzie zabezpieczyć schody. Można to zrobić przy pomocy specjalnych bramek. Dzięki temu ograniczymy ryzyko wypadku. Wracając jeszcze na koniec do drzwi w poszczególnych pomieszczeniach, to warto zastanowić się nad ich… wymontowaniem. Dzięki temu pies będzie z nami utrzymywał „kontakt” wzrokowy. Jest to niezwykle istotnym aspektem. A jeśli chcemy zabezpieczyć pewne pomieszczenia, tak aby do nich nie wchodził, wykorzystamy wspomniane bramki.

Jak dbać o porządek w mieszkaniu z psem?

Musimy się nastawić na to, że będzie to wymagało do nas wiele pracy. I nie chodzi nawet o to, że pewnie co chwilę będziemy się potykać o zabawki psa, czy też rzeczy, które tymi ostatnimi uczynił:). Największym naszym wrogiem będzie sierść.

Na pewno w takim przypadku nie sprawdzą się drogie – ale za to efektowne – grube dywany. Usuwanie z nich sierści to syzyfowa praca. Zdecydowanie lepiej sprawdzą się niewielkie, lekki dywaniki. Takie, które przy okazji łatwo będzie uprać.

Ich dodatkową zaletą jest to, że w mniejszym stopniu odkładają się na nich kurz i roztocza. Warto też w kontekście przygotowywania mieszkania na przybycie psa zastanowić się nad zmianą odkurzacza. Jeśli mamy nowy model tego sprzętu za pewne wystarczy dokupienie odpowiedniej szczotki, która ułatwi usuwanie sierści. W dużo lepszej sytuacji będą właściciele mieszkań w których zbytnio się nie kurzy.

Zamów newsletter i dowiedz się więcej o naszych najnowszych inwestycjach

Znajdziesz w nim m.in. informacje dotyczące naszych osiedli, propozycje mieszkań dostosowanych do Twoich potrzeb oraz wiele cennych porad na temat zakupu mieszkania.

Developres - mieszkania w Rzeszowie

Jesteśmy solidnym deweloperem realizującym inwestycje mieszkaniowe zgodnie z nowoczesnymi standardami. Oferujemy sprzedaż nowych mieszkań gotowych i wykończonych pod klucz na Osiedlu Zawiszy w Rzeszowie (woj. podkarpackie). Jeśli poszukują Państwo taniego, lecz wygodnego mieszkania w atrakcyjnej lokalizacji, serdecznie zapraszamy.

Informacje
NIP: 813 34 46 489
REGON: 180108657
KRS: 0000252339 Sąd Rejonowy w Rzeszowie Wydział XII Gospodarczy
KONTO: PEKAO S.A. 54 1240 4751 1111 0000 5514 6258
KAPITAŁ ZAKŁADOWY: 24.534.000.00 PLN